V Brně může vzniknout unikátní centrum paliativní péče pro děti i dospělé

Moravskéhospodářství.cz

Odborná péče v posledních týdnech a dnech života, psychologická pomoc nejbližším i odlehčovací služba pro pečující osoby. Právě takový servis poskytne unikátní Univerzitní centrum paliativní péče s názvem Druhý domov. Vzniknout může v prostorách bývalé transfúzní stanice v brněnské Tomešově ulici. Určené bude především těžce nemocným a umírajícím dětem, lůžka ale nabídne také dospělým pacientům. Dětská paliativní péče přitom podle posledních statistik chybí v polovině České republiky. Podobná je situace i u nemocných dospělých.

Díky Druhému domovu své využití najde i chátrající budova bývalé transfúzní stanice v Tomešově ulici. „Kraj od roku 2009 připravoval různé projekty, avšak žádné se nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce. Buď chyběla vůle, nebo peníze. V lokalitě prakticky uprostřed Brna tak leží ladem ideální pozemky pro Univerzitní centrum paliativní péče. Byla by velká škoda promarnit příležitost na zřízení tohoto centra s využitím prostředkům z Evropské unie,“ domnívá se Stanislav Juránek.

Ojedinělé centrum, které propojí paliativní, hospicovou a respitní péči o děti a dospělé, může využít odbornost i špičkové technické zázemí nedalekého Masarykova onkologického ústavu. Své zkušenosti s péčí o nemocné děti poskytnou i lékaři z Dětské fakultní nemocnice v Brně. Centrum poslouží nejen Brňanům, ale celému Jihomoravskému kraji a okolí. „V našem ani v sousedních krajích není v současné době k dispozici zařízení, které by se o pacienty vyžadující paliativní péči komplexně postaralo. To se týká jak dospělých, tak dětí,“ vysvětluje význam Druhého domova doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D, zdravotnický náměstek Dětské nemocnice FN Brno.

Více ZDE

Leave A Comment